Ve středu 11. listopadu si připomeneme 97. výročí ukončení bojů první světové války v roce 1918. V prostorách Armádního muzea Žižkov se při té příležitosti uskuteční Den válečných veteránů, pro který je připraven bohatý program, soutěže i ukázky zbraní a techniky. Symbolicky bude zahájen 11. 11. v 11 hodin.
Muzeum ovšem bude otevřeno už od 10 hodin a návštěvníky navíc potěší, že vstup do muzea i na všechny akce Dne válečných veteránů je zdarma. Před budovou muzea je přivítá současná i historická vojenská technika, na nádvoří pak bude pro malé návštěvníky připravena dětská střelnice a budou zde probíhat soutěže vědomostní i výtvarné. Malovat se bude červený vlčí mák, symbol Dne válečných veteránů.
V expozicích budou probíhat komentované prohlídky, ve vestibulu muzea najdou návštěvníci výstavu zbraní z první a druhé světové války, na které si zbraně vezmou i do ruky. Pro účastníky bude připraven také pravý vojenský čaj jako pohoštění.
Před muzeem bude vystavena velká technika z různých období novodobých dějin. Ze současné výzbroje Armády České republiky se představí obrněný transportér Pandur a vozidlo Land Rover Kajman. Z historických vozů návštěvníci uvidí americký polopásový obrněný transportér z období druhé světové války M3 Half-Track nebo lehce opancéřovanou šestikolku M8 Greyhound. Chybět nebude ani legendární jeep.
Den válečných veteránů se slaví již od roku 1919 a v České republice je připomínám především v posledních letech. Jde o významný svátek, který je připomínkou těch, kteří bojovali či padli ve válečných konfliktech, kterých se ve 20. století na evropském kontinentu, ale také v dalších blízkých i vzdálených místech, odehrálo značné množství. Je to tedy svátek československých legionářů a všech bojujících i padlých v první světové válce, také československých hrdinů, kteří ve druhé světové válce bojovali za národní svobodu, ale i více než 20 000 příslušníků Armády České republiky, kteří za posledních více než dvacet let prošli nejrůznějšími misemi na Balkáně, v Iráku, Afghánistánu a jiných místech celého světa.
Zdroj, úvodní foto: vhu.cz, wikimedia.org, FilipVetter
(zmk)
|