Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) je hlavním koncepčním pracovištěm Prahy v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje a tvorby města a spolupracuje na významných rozhodnutích v těchto oblastech. Institut připravil hned dvě novinky - aplikaci, které nabízí cestování v čase a také připravuje návrh aktualizace Strategického plánu Prahy a diskuzi s občany.
Aplikace, které nabízí cestování v čase
Zajímají vás historické plány Prahy? Chcete vědět, jak se hlavní město v dějinách proměňovalo? IPR Praha vytvořil další aplikaci, která nabízí cestování v čase.
Praha se v roce 1918 stala hlavním městem Československé republiky. Tehdy však byla jen srostlicí historického centra a administrativně samostatných předměstí a obcí. To znemožňovalo účelně řešit řadu problémů, s nimiž se aglomerace potýkala – ať už šlo o společnou dopravu či vodovodní sítě. Proto byl v roce 1920 přijat zákon, který původní pražské území rozšířil o osm přilehlých čtvrtí a třicet sedm obcí. Vznikla tak tzv. Velká Praha.
Existence „Velké Prahy“ vedla ke vzniku Státní regulační komise, která měla za úkol připravit regulační plán, který by nejen usměrnil dosavadní poměrně živelný růst aglomerace, ale zároveň by inicioval přerod Prahy z provinčního města na centrum nového samostatného státu. Takových plánů vzniklo více, na všechny se můžete podívat prostřednictvím naší aplikace.
Další aplikace nabízí přehled historických územních plánů od 50. let minulého století až po současně platný územní plán z roku 1999 (a neschválený koncept z roku 2009).
„Chceme město plánovat tak, aby vznikala tradiční zástavba, tedy klasické město s kompaktními bloky, živými ulicemi a náměstími. K tomu přesně směřuje aktuálně zpracovávaný Metropolitní plán, který navazuje na prvorepublikové principy, díky kterým mohly vznikat čtvrti jako Dejvice nebo Letná,“ netají se inspirací ředitel IPR Petr Hlaváček.
Jak má vypadat město, ve kterém chceme žít? Návrh aktualizace Strategického plánu Prahy
Institut plánování a rozvoje Prahy připravuje návrh aktualizace Strategického plánu Prahy. Strategický plán je koncepční dokument, který formuluje dlouhodobou vizi rozvoje města. Plán má upozorňovat na výzvy, které může Praze přinést budoucí vývoj na městské i evropské úrovni. Má též stanovit priority při řešení klíčových sociálních a ekonomických otázek města.
Jak má vypadat město, ve kterém chceme žít? Jak se prosadíme ve světě? Jak vytvoříme chytře spravovanou metropoli? IPR Praha připravuje návrh aktualizace Strategického plánu Prahy. Do přípravy chce zapojit občany. Přijďte diskutovat s odborníky.
„Je důležité, aby vize rozvoje Prahy byla sdílená. Proto chceme do přípravy Strategického plánu zapojit i občany,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček. Za tím účelem se chystají tři participační setkání. Během nich mohou občané diskutovat s urbanisty, sociology a ekonomy z IPR Praha o budoucí vizi Prahy. Návrhová část Strategického plánu je od 5.11.2015 k nahlédnutí na webu www.spolupraze.cz, kde je též možné plán komentovat a připomínkovat.
První setkání proběhne 10. listopadu od 17:30 v Městské knihovně ve Vršovicích (Dům čtení). Druhé setkání pak 19. listopadu od 17:30 v Národní technické knihovně v Dejvicích. Poslední setkání se uskuteční 26. listopadu v Městské knihovně na Smíchově, taktéž od 17:30. Registrujte svou účast ZDE.
Spolupraze.cz bylo vytvořeno s cílem usnadnit občankám a občanům zapojení do diskuse o budoucnosti našeho města. Na tomto portálu budou v budoucnu informace o všech probíhajících participačních procesech hl. m. Prahy a k této iniciativě se budou moci připojit i městské části Prahy. Spolupraze.cz bude rovněž sloužit jako zdroj poznání o nástrojích a procesech participace pro samosprávu nebo soukromé investory, kteří chtějí participační proces vytvořit.
Zdroj a foto: IPR Praha
(zem)
|